.  

Zapisy online rozmowy kwalifikacyjne Rekrutacja 2018/2019

Poniedziałek godz.15:30-17:00

Wtorek godz.13:45 / Środa godz.14:40

Środa godz.15:30

Co miesiąc w soboty godz. 9.00-12.00

Internet 100 Mb/s

Bliskość natury sprzyjająca nauce. Kameralne otoczenie. Zobacz film


«kwi 2018»
ponwtośroczwpiąsobnie
 1
2345678
910111213
1415
16171819
202122
2324252627
2829
30 

Najnowsze zdjęcia:

Pomagają nam: 
 

 
 

Dziękujemy
Aktualności
2014.10.16 Wystawa o historii września 1939 w Brwinowie w Podkowiańskim Liceum

W dniach 16 - 17 października 2014 w budynku Liceum, dzięki uprzejmości Urzędu Gminy Brwinów można było obejrzeć  wystawę "O historii września 1939 w Brwinowie”W czwartek 16 października do Podkowiańskiego Liceum przybyły dwie delegacje szkół gimnazjalnych: Gimnazjum nr 2 im. św. Hieronima, oraz Publicznego Gimnazjum z Podkowy Leśnej. Zobacz Więcej FOTORELACJA 

Przybyli goście, wraz z uczniami naszego Liceum mieli okazję obejrzeć wystawę i wysłuchać zaplanowanego na ten dzień wykładu autora pana Grzegorza Szczepańskiego. Tym samym dziękujemy panu Grzegorzowi Szczepańskiemu, za pełną pasji opowieść o roli naszego regionu w działaniach wojennych. Dziękujemy przybyłym nauczycielom, Radnemu Maciejowi Foksowi oraz panu Leonardowi Łuczakowi z Pruszkowa za piękną relację z wystawy. Dziękujemy, obiecujemy, że to nie koniec :)
____________________________________________________________________________________________

Wpis z bloga pana Leonarda Łuczaka" W duchu patriotyzmu"

"...O istnieniu tej niezwykłej szkoły do niedawna wcale nie słyszałem, zapewne nie tylko ja. Podkowiańskie Liceum Ogólnokształcące nr 60 to kameralna szkoła społeczna, zajmująca willę zakupioną dla nich w darze przez reemigranta z Ameryki. Pierwszy raz spotkałem się z nimi, gdy uczniowie tej szkoły jako statyści wolontariusze brali udział w wielkiej rekonstrukcji exodusu ludności z Warszawy po upadku Powstania do przejściowego obozu w Pruszkowie.

        Nie chciałbym tu używać wielkich słów, ale muszę zwócić uwagę na patriotyzm przyświecający programowemu działaniu tej szkoły. W krótkim czasie zostałem dwukrotnie zaproszony na spotkania z głębokim historycznym przesłaniem. Ostatnie miało miejsce w dniu 16 października, kiedy to w Liceum gościła wystawa „O historii września 1939 w Brwinowie”. Już wcześniej wiedziałem, że Brwinów posiada bogate materiały dokumentujące okres wojny ze szczególnym uwzględnieniem obfitującego w tragiczne wydarzenia września. Jednak to, co zobaczyłem na wystawie przeszło moje oczekiwania.

        Na 16 planszach przedstawiono dokładną sytuację miasteczka i przebieg działań wojennych oraz postawę społeczeństwa. Autorem wystawy był pan Grzegorz Szczepański, który tego dnia został zaproszony do wykładu, na który zaproszono również młodzież z dwóch okolicznych gimnazjów. Uczniowie rozsiedli sie wprost na podłodze i z ogromnym zainteresowaniem wysłuchali relacji pana Grzegorza o porównaniu stanu gotowości i wyposażenia obu armii, o ofiarności społeczeństwa na zakup karabinów, o patriotycznej postawie ludności cywilnej w trakcie samych działań wojennych oraz o represjach i terrorze ze strony okupanta. 

 Wykład pana Grzegorza nie był suchym referatem historycznym tylko pasjonującą opowieścią wzbogaconą o wiele ciekawych elementów jak np wyjaśnienie, że kawaleria w istocie była zaliczana do piechoty. Wykładowca bezlitośnie rozprawił się z pokutującym mitem, który określiłbym jako „szarża z szabelkami na czołgi”. Poznaliśmy też bliższe szczegóły chlubnej karty 15 pp Legii Akademickiej. W tej pasjonującej opowieści przewijały sie też nazwiska takie jak Karol Wojtyła, ks Ignacy Skorupka, czy uratowany w obozie przez ojca Maksymiliana Kolbego od głodowej śmierci Franciszek Gajowniczek.

        Uczestniczyłem w spotkaniu Grzegorza Szczepańskiego z pierwszą grupą zaproszonych gimnazjalistów. Godzina wstępnie przeznaczona na wykład okazała się czasem stanowczo zbyt krótkim i w końcowej fazie trzeba było relację nieco przyśpieszyć bo kolejna grupa czekała już przy furtce. Miło mi było znaleźć się wśród zaproszonych gości, dla których gospodarze mieli przygotowany upominek w formie pięknie wydanej książki oraz płyty z materiałami o brwinowskim wrześniu’39. 

        W tej szkole słowo „patriotyzm” jest wypełnione bogatą treścią, a postawa uczniów i pedagogów jest godna najwyższego uznania. Naśladownictwo jak najbardziej wskazane"

Źródło: http://pruszkowianie.blog.onet.pl/2014/10/18/w-duchu-patriotyzmu/