Tworzymy jakość w edukacji #NOoE

Zapraszamy

Umowa patronacka Wydział Geografii

Warsztaty Motion Graphics- animacja w praktyce

Druga edycja innowacyjnego projektu edukacyjnego

i wyjazd naukowy w ramach projektu

Kameralne otoczenie. Bliskość natury sprzyjająca nauce.Zobacz film promocyjny

Szkoła blisko stacji WKD Podkowa Leśna Wschodnia(100 metrów)

Zapraszamy!

.
Aktualności
2014.09.14 "Powstańczy Poranek - spotkania z historią" w Podkowiańskim Liceum Ogólnokształcącym nr 60

W niedziele 14 września 2014 r. w Podkowiańskim Liceum Ogólnokształcącym nr 60 sporo się działo. Nasza szkoła jako współorganizator  Europejskich Dni Dziedzictwa w Podkowie Leśnej zorganizowała dla mieszkańców miasta i nie tylko „Powstańczy Poranek - Spotkania z historią", na który przybyło wiele znamienitych osób.(zobacz więcej)

Pełna relacja fotograficzna (zdjęcia PLO60, Leonard Łuczak)

     Oprócz ciekawych i odkrywczych wykładów dr Marka Deszczyńskiego, Heleny Sarny oraz pani Małgorzaty Bojanowskiej, mogliśmy obejrzeć dwa filmy: o „akcji Stamm" harcerskiego batalionu Parasol, oraz fragment filmu ”Dulag121”. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z wystawą„ Kobiety w Powstaniu Warszawskim” Muzeum Niepodległości w Warszawie wypożyczoną dzięki uprzejmości pani Dyrektor Muzeum 121 w Pruszkowie.

     Spotkanie stało się okazją do uroczystego podpisania partnerskiej umowy w ramach projektu edukacyjnego „ Żelazny Most”(założenia projektu i treść umowy dostępny jest na naszej stronie w zakładce projekty). Umowę uroczyście podpisali przybyli ze Staszowa (woj. świętokrzyskie) pani Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im.ks.kard. Stefana Wyszyńskiego Anna Karasińska i Dyrektor Podkowiańskiego Liceum Ogólnokształcącego nr 60 pani Izabela Olędzka-Kaźmierczyk w obecności nauczycieli historii obu szkół : prof. Tomasza Bieleckiego i Pawła Włoczewskiego. Do współpracy zaproszono również młodzież gimnazjalną z Podkowy Leśnej, m.in. przybyłą delegację z panią prof. Kingą Gaworską z Gimnazjum nr 2 im. św. Hieronima w Podkowie Leśnej. 

 W tym miejscu chcemy ogromnie podziękować:

- Pani Dyrektor Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich Alinie Witkowskiej

- Pani Dyrektor Muzeum Dulag 121 Małgorzacie Bojanowskiej

- Pani Barbarze Dworak właścicielce Piekarni Dworak,

- Delegacji Liceum Ogólnokształcącego im.ks.kard. Stefana Wyszyńskiego pani  Dyrektor Annie Karasińskiej i panu Tomaszowi Bieleckiemu

- Harcerkom z 32 Mazowieckiej Drużyny Harcerek Korona im.św. Jadwigi Królowej

- Wykładowcom oraz przybyłym Gościom 

 

Uzupełnieniem opisu tego dnia niech pozostanie wpis pana Leonarda Łuczaka, blogera z Pruszkowa, na portalu społecznościowym, który był z nami podczas Marszu Niepodległości i dziś- było nam bardzo miło, dziękujemy również za zdjęcia:) 

...W willi z ogrodem przy ulicy Wiewiórek, zakupionej jako dar dla Leśnej Podkowy przez Jana Kciuka, reemigranta zza Oceanu, mieści się Podkowiańskie Liceum Ogólnokształcące Nr 60. Społeczność tej kameralnej placówki przyjęła mnie niedawno do grona znajomych na swoim profilu na facebooku, a na dziś zostałem zaproszony na Poranek Powstańczy w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.

Odbywało się to w formie, którą nazwałbym seminaryjną, na tle wystawy "Kobiety w Powstaniu Warszawskim". W salce na piętrze miały miejsce krótkie prelekcje ilustrowane materiałem filmowym. Program dnia opublikowany był wcześniej przez internet i na plakatach. Przed rozpoczęciem uroczystości podpisano umowę partnerską między liceami w ramach "Żelaznego Mostu".

Pierwszym punktem programu był film o "akcji Stamm" harcerskiego batalionu Parasol, w której w wyniku nieudanego zamachu odniósł rany i tego samego dnia zmarł Kazimierz Kardaś ps Orkan. Kolejny materiał dotyczył powstańczej poezji, głównie na przykładzie twórczości Jana Romockiego ps Bonawentura oraz jego brata Andrzeja ps Morro. Warto dodać, że Andrzej Romocki "Morro" jest od dwóch lat patronem pruszkowskiego Hufca ZHP i szkoda, że w dzisiejszym panelu pruszkowscy harcerze swojego przedstawiciela nie mieli.

Uroczystość miała jeszcze jeden istotny akcent nawiązujący do naszego miasta. W krótkim wystąpieniu pani Małgorzata Bojanowska, dyrektor Muzeum Obozu Przejściowego Dulag121 naświetliła historię tego tragicznego miejsca, przez które przewinęło się 650 tys ludzi po upadku Powstania Warszawskiego. To zaproszenie do odwiedzenia Muzeum zostało zilustrowane zarejestrowanymi w reżyserii Adama Gzyry na filmowej taśmie relacjami świadków historii, uczestników tamtych wydarzeń.

Ja w tym miejscu wyrażam swoje uznanie dla uczniów i pedagogów tej niewielkiej placówki za to, że z pomocą muzeów starannie ten dzień pamięci przygotowali i z godnością uczcili.”

Żródło: Facebook

 

Relacja Blog Leonard Łuczak